אטרקציות לנוער

בני הנוער של היום שונים מכל מה שהכרנו, הם חיים בקצב שאנחנו לא מכירים, הם נולדו לתוך מסכי טלפון ומחשב, קצב החשיבה שלהם מהיר כמו הקצב בו הם מזפזפים בין ערוץ לערוץ כשהם צופים בטלוויזיה. סף הגירוי של בני הנוער היום הוא מטורף והם נכנסים במהירות למוד של שעמום.

בניסוי שבוצע באחד מבתי הספר התיכוניים בפתח תקווה, ניסו לבדוק, מה יעשו בני הנוער בהפסקות ללא טלפונים סלולריים. התוצאות היו די מדאיגות, בני הנוער נראו משועממים וחסרי אונים. עשה רושם שאבדו את יכולתם לתקשר אחד עם השני, או שפשוט אין להם יכולת לתקשר ללא המכשיר הסלולרי. איך אם כך ניתן בכל זוג להעסיק את בני הנוער ומה גורם להם להתעניין.

 

אטרקציות לבני נוער – גדול ובאקסטרים

בעידן שבו העולם הווירטואלי מאפשר לעשות כמעט כל דבר וניתן להיכנס לעולם של דמיון, מרהיב בוויזואליות שלו, דינמי ומהיר, עלינו להיות מאוד יצירתיים ופומפוזיים בכדי לייצר גירוי מחשבתי וסקרנות בקרב בני הנוער. מסתבר שאצל בני הנוער של היום הגודל בהחלט קובע ורצוי שיהיה משולב באקסטרים. להלן שני תחומי אטרקציות לבני נוער שבני הנוער מאוד אוהבים –

 

אטרקציות מים

אחד הדברים שמסוגלים להוציא את בני הנוער מהמסכים ומהבתים זה פעילויות מים. וויקבורד, סקי מים, בננה, שייט אקסטרים על אבובים, דולפינים וסירות מרוץ הן חלק מפעילויות מים שניתן לבצע בים הפתוח או במתחמי מים ייעודיים כמו לייק תל אביב המיוחד, שמאפשר סקי מים בכבלים לכל גיל.

 

משחקי אסטרטגיה ולחימה

מתחמי לייזר טאג, פיינטבול וחדרי בריחה הם מתחמים שבני נוער נוטים לאהוב. הרגשת האקסטרים המלווה למתחמים אלה, הצורך בחשיבה אסטרטגית והשימוש בכלים מתקדמים ומתוחכמים, הופכים מתחמים אלה לאטרקטיביים ביותר עבור בני הנוער של היום.

 

אטרקציות לבני נוער – חוזרים לטכנולוגיית המסכים

כשמדברים על אטרקציות לבני נוער אי אפשר שלא להזכיר את האטרקציות שמציגות את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר המוכרות כיום – משחקי מציאות מדומה. טכנולוגיה זו מאפשרת לבני הנוער להיכנס אל תוך המטריקס, מקום וירטואלי שבו הם מתקיימים בזהות אחרת, יש להם דמות וסביבת המשחק מאפשרת מן הסתם לעשות ולחוות דברים שאי אפשר במציאות.

לפני שנים סדרת סרטי המטריקס כבשה את המסך הגדול וכיום זו מציאות. משחקי מציאות מדומה עדין דורשים מחשבים חזקים וציוד היקפי יקר ולכן, ישנם מתחמים מיוחדים למשחקים אלה.

 

לשכנע וליצור גוון

התפקיד שלכם המבוגרים הוא לפתוח לבני הנוער אופקים חדשים ולשכנע אותם להתנסות גם בדברים שעל פניהם נראים להם משעממים, מיושנים ולא אטרקטיביים. להלן מספר דוגמאות –

חוויות תקופתיות ומוזיאונים בעידן הדיגיטלי גם המקומות שנחשבו בעבר בעיני הנוער למשעממים, הפכו לדינמיים וטכנולוגיים יותר. חשוב לקחת את הנוער לסיורים באתרים היסטוריים כי אין עתיד ללא ידיעת העבר וכן, למוזיאונים חשובים במיוחד.
אטרקציות מיוחדות בטבע היציאה לטבע בריאה לגוף ולנפש בכל גיל. במושב שדה יעקב קיימת אטרקציה ייחודית ומדליקה – מבוך ענק באמצע השדות. על בני הנוער יהיה להיכנס בנקודת ההתחלה ולצאת בנקודת הסיום תוך הליכה במבוך סבוך ומאתגר.
חוויה עם זוחלים נכון, לא כל אחד נהנה לגעת בזוחלים אולם, למי שהמראה והמגע אינו מרתיע זו עשויה להיות חוויה שונה מכל דבר אחר, כזאת שמשלבת העשרת ידע ואינטראקציה בלתי אמצעית עם זוחלים שלא רואים בכל יום.
חוות סוסים מזוחלים נעבור לסוסים. חווית הרכיבה היא עולם מלא של התרגשות, אדרנלין שזורם וקשירת קשר יוצא דופן מול חיה חכמה שיודעת לתקשר היטב עם בני האדם. אילוף סוסים ורכיבה ישלימו חוויה אדירה לכל נער ונערה.
באולינג נסיים באטרקציה ספורטיבית שלא דורשת מאמץ גדול אלא, ריכוז וטכניקה. משחק הבאולינג כבר מזמן כבש את כולנו. בני נוער רבים אוהבים את המשחק ונפגשים מידי פעם לשחק בו. מדובר במשחק מרתק שדורש ריכוז ושקט פנימי על מנת להצליח. מומלץ.

 

חשוב להבין שישנן אופציות רבות לאטרקציות לבני נוער ואל לנו להיות מקובעים על תחום מסוים, רק בגלל שבני הנוער מנסים לסחוב לשם.

 

בעולם של יחידים יש לחפש קבוצה

העולם החדש, הדיגיטלי והמהיר הוא עולם של פעילות אינדיבידואלית, כזאת שכל אחד פועל בה בעצמו. גם משחקים וירטואליים המאפשרים משחק קבוצתי, מקשרים מרחוק בין חברי הקבוצה והם אינם נפגשים ומתייצבים זה מול זה. לפיכך, אני ממליץ לקדם בפני הנוער את הרעיון של אטרקציות שמתאימות לקבוצות.

חשוב לצאת תרתי משמע מתוך המסך ולצאת אל המרחב שמאפשר מפגש ישיר בין בני אדם. לא חסרות אטרקציות קבוצתיות והן ללא ספק הדבר הנכון ביותר עבור בני הנוער. חפשו אטרקציות לבני נוער שמעודדות עבודה בקבוצות.

 

תחרות

אנו חיים בעולם תחרותי שמקדש את אלה שמנצחים, אז אולי תבחרו באטרקציות לבני נוער שבנויות על תחרות בין בני הנוער. תחרות יחידים או, דווקא תחרות בין קבוצות. תחרות מייצרת התרגשות גדולה יותר וקל יותר לשכנע את בני הנוער לצאת לפעילות תחרותית. אם ניתן להעניק פרס למנצחים עוד יותר טוב. ניתן להיות יצירתיים ולשלב מספר אטרקציות לבני נוער לתחרות אחת גדולה.

 

ספורט מוטורי

עוד אטרקציות לבני נוער שעובדות מצוין הן פעילויות ספורט מוטורי כגון – מסלולי קארטינג, מסלולי אקסטרים לטום קאר, מסלולי אקסטרים לטרקטורונים ומסלולי ריינג'רים. ספורט מוטורי הוא אופציה מצוינת להפעלת בני נוער, מדובר בפעילות מאתגרת והיא תעסיק אותם שעות רבות.

קיים מגוון די גדול של סדנאות לבני נוער ובניהן – עבודה בחימר, צילום בטלפון חכם, סדנה על תורת המשחקים, סדנה לעבודה בעץ וסדנאות נוספות. אבל, בני הנוער תמיד יעדיפו פעילויות אקסטרים, משחקי מציאות מדומה ומשחקי לחימה ואסטרטגיה.

יום בחוות סוסים הוא יום עמוס ומגוון. הוא מתחיל בלימוד קצר על איך מתנהלת החווה וכיצד חיים בה הסוסים. לאחר מכן, סדנה לאילוף סוסים ובסיום רכיבה על סוסים. יום כזה יכול להימשך בין 4 ל- 6 שעות.

הדרך הטובה, היעילה והקלה ביותר לייצר יום תחרויות ממגוון של אטרקציות היא – לבחור תחום של אטרקציות כדוגמת ספורט מוטורי וסביבו לבנות יום תחרויות. הייתי משקיע עוד מעט משאבים ונותן לאיש מקצוע לבנות לי את טבלת יום התחרויות, אין לכם מושג כמה זה ישדרג את הפעילות.

קיימים כמובן חדרי בריחה המיועדים לבני נוער, על פי רוב הם טכנולוגיים יותר ואת מקומם של המנעולים למיניהם תופסים פתרונות טכנולוגיים מתוחכמים.

רק עוד פרט קטן...