הפעלות

שוברים את הראש בניסיון לחשוב מה לעשות עם הילדים בשעות אחר הצהריים? אנחנו כאן בשבילכם.

הורים, מטפלים או מיני הבייביסיטר מבינכם – מי מאיתנו לא אמר לעצמו "השבוע אני מקפיד לעשות עם הילדים פעילות מעשירה ומהנה, ולא משאיר אותם מול המסכים", ובפועל נשבר אחרי יום אחד? אל תדאגו, הסיטואציה הזו מוכרת לכולנו ואתם ממש לא לבד.

לגרום לילדים ולנוער שלנו להיות עסוקים ומופעלים למשך לפחות כשעה יכולה להיות פעולה מורכבת תמיד, ובמיוחד בשנים האחרונות בהן הילדים התרגלו מלעבור לפעילות אחת לאחרת כל חמש דקות. אספנו עבורכם מספר רעיונות לפעילויות שיוכלו לשמש אתכם ביום חופש מבית הספר, באחר הצהריים פנוי, או בסוף שבוע של גיבוש משפחתי, כאשר אפשר לערוך את כל אלו בקלות, עם מינימום תקציב (אם בכלל) ובלי הרבה כאב ראש.

רשמו לעצמכם את הנקודות מהכתבה הבאה או פשוט צלמו מסך.

 

לרקוד ולזוז – הפעלות ריקוד הן תמיד פתרון טוב

כל מה שאתם צריכים לפעילות הזו זה רק רמקול טוב, פלייליסט שיתאים לילדים שלכם וקצת דמיון, זה הכל. כן, כן, באמת, אין כאן אותיות קטנות או קאצ' כזה או אחר. ברגע שילדים נמצאים במקום בעל מרחב גדול או בשטח פתוח, עם אווירה טובה ונעימה ומוקפים באנשים שמוכרים להם והם אוהבים, הם מרגישים בנוח ויותר משוחררים.

נגנו ברקע כל מיני שירים קצביים וכיפים ופשוט תנו לילדים לרקוד, ככה פשוט. תוכלו לתת להם לרקוד "פרי סטייל", כלומר בסגנון חופשי, או אפילו למנות כל פעם ילד אחר שיכתיב לילדים את התנועות לשיר הבא, כך תגרמו לילדים לתרגל יצירתיות ודמיון תוך כדי תנועה. מיטיבי הלכת מבינכם יוכלו להיות בעצמם הכוראוגרפים של ההפעלה, וניתן לנגן ברקע גם סרטונים שמכילים שיר יחד עם תנועות מובנות בתוך השיר.

הפעלת הריקוד הזו מתאימה לבנים ולבנות כאחד, תספק עבור הילדים שחרור, תגרום להם להיות קלילים ותשפר את הביטחון העצמי שלהם מבלי שישימו לב בכלל ושכחנו לציין את היתרון הגדול ביותר מהפעלה מסוג כזה – היא תעייף את הילדים שלכם כך שבסוף היום הם פשוט יזנקו למיטה ויעניקו לכם זמן לשתות סוף סוף כוס קפה בשקט.

 

הפעלות אופנה, כי הגיע הזמן לגלות את הטרנד הבא

יכול להיות שתחשבו שההפעלה הזו מיועדת בעיקר לבנות, אך היא בהחלט יכולה לשמש גם בנים שאוהבים את תחום האופנה ומסוקרנים בו. תוכלו לארגן את החדר עם שלל בגדים – שמלות, חליפות, וגם וסטים ועם מגוון אביזרים כגון תיקים, צעיפים, עניבות, כובעים וכן הלאה, לסדר מעין תא הלבשה וגם מסלול דוגמנות בחלל, וכמובן לדאוג למנחה שינהל את תצוגת האופנה ולצלם שידאג לתעד את הרגעים היפים.

היופי בעניין הוא שכלל בעלי המקצוע באירוע האופנה שאתם הולכים להפיק, כולל הדוגמנים והעיתונאי שיסקר את האירוע המיוחד, יהיו לא אחרת מאשר הילדים שלכם וחבריהם היקרים. בהפעלה זו תוכלו לראות כיצד נרקם שיתוף פעולה בין הילדים, כלומר בין הצלם, המנחה, הדוגמן והמלבישה, ללמד אותם לעבוד בצוות ולהתנהל תחת תנאי לחץ ("חברים, עוד 5 דקות מתחילה תצוגת האופנה!"), וגם לשפר את הביטחון העצמי שלהם ואת העמידה שלהם מול קהל.

כמו כן, בהפעלת האופנה הזו תוכלו לעודד אצל הילדים יצירתיות וחשיבה בראש פתוח, באמצעות כך שתבקשו מהם להמציא את הטרנד החדש שהולך לכבוש את עולם האופנה. אל תשכחו להתפעל ולהביע התלהבות גם אם מדובר בסטייל של עניבה שקשורה על ראשו של ילדכם בתוך בנדנה לראש.

 

מראה מראה שעל הקיר – סדנת איפור

ארגנו עבור הילדות (אפשר בהחלט להזמין גם ילדים), שידה עם מגוון של איפור כגון אודמים, סמקים, מייק אפ או צלליות בשלל צבעים, כיסאות נוחים ומראות. תוכלו ללמד את הבנות שיטות איפור למיניהן, איך כדאי להתאפר כדי להדגיש עיניים חומות ואיזה צבע צללית מחמיא לעיניים כחולות. תנו לבנות זמן להתנסות בעצמן וגם על החברות שלהן עם האיפור המגוון, עברו ביניהן וענו לשאלות של המאפרות אם יש להן והחמיאו להן על העבודה.

אל תהססו לפרגן לילדות גם על איפור, איך נאמר, פחות מחמיא או לא מקצועי כל כך, כי העיקר בחוויה הנוכחית של סדנת האיפור היא ההתנסות, היצירתיות והיכולת להתמודד לבד עם פעילות פשוטה ככל שתהיה ,כמו איפור. אל תשכחו גם לצלם את הבנות עם האיפור, ודאגו לומר להן חיזוקים שיעודדו את הביטחון העצמי שלהן הן בקשר לעבודה שהן ביצעו והן בקשר לאיך שהן נראות.

 

עשה זאת בעצמך – זה ייצא הכי טוב שיש

תוכלו להכין עם הילדים בעצמכם כל מה שתרצו, בהתאם לתחומי העניין שלהם, כמובן. אפשר לתפור תיק או בובה, להכין מחזיק מפתחות שישמש אותם בסוף כל יום לימודים, או אפילו לבנות קופסא לכל המשחקים, התכשיטים או הברכות שהם אספו מכל ימי ההולדת.

הכינו את כל המצרכים מראש, והיינו ממליצים לכם גם להביא מראש "מוצר מוגמר" של מה שהילדים עתידים להכין בהפעלה על מנת שתהיה להם בראש תמונה של פחות או יותר מה אמור לצאת, ייתכן וזה יקל עליהם את התהליך. השתדלו להיות ברורים בהסברים שלכם, ולעבור בין הילדים תוך כדי הכנה.

אל תחששו להעיר לילד או לבקש ממנו לתקן תוך כדי,  אך זכרו שזה גם לא כל כך נורא אם הילד לא עשה בדיוק את מה שהסברתם. הפעלה כזו תגרום לילדים להיות גאים בעצמם על כך שהכינו משהו מאפס, ועל כך שהשקיעו ולא ויתרו לעצמם.

נוסף על כך, הפעלה כזו, מסוג "עשה זאת בעצמך", שכוללת בתוכה הכנה של תיק לדוגמה, לבד, במקום לקנות אותו בחנות בקניון, תעודד את הביטחון העצמי של הילד ותגרום לו להאמין שהוא יכול להכין (כמעט) הכל לבד, וזה אפילו ייצא יותר טוב מהמקור, כי הרי זה שלו עצמו.

 

הפעלת טיק טוק, כי חייב להישאר מעודכנים איכשהו

אם עשיתם את הילדים שלכם, או לפחות אתם מתכננים לעשות, חלק מההפעלות הקודמות שכתובות בכתבה, אנחנו חושבים שזה לגמרי בסדר לעשות הפעלה שקשורה גם לעולם המסכים, כמו לאפליקציית הטיק טוק לדוגמה.

באפליקציה הזו הילדים מעלים סרטונים שלהם רוקדים או מספרים סיפור, או בדיחה, על פי תבנית מסוימת ובקצב מסוים. תוכלו להביא את הילדים למקום עם תאורה טובה, לארגן פלאפון עם מצלמה איכותית, להלביש את הילדים בבגדים שהם אוהבים וכאלו שירגישו איתם בנוח, ופשוט לתת להם להצטלם.

הפעלת טיק טוק כזו כזו תשפר גם היא את הביטחון של הילדים ותתרגל עמידה בפני מצלמה, שהיא יכולת חשובה בפני עצמה. דאגו להשגיח על המתנהל מהצד ולראות שהילדים לא רוקדים באופן לא הולם או חלילה מתכתבים דרך האפליקציה עם אנשים שלא כדאי להם להתכתב איתם.

 

אל תשכחו להנות גם בעצמכם מההפעלות

אז נכון, הכתבה הזו מיועדת בעיקר כדי לספק לכם רעיונות להפעיל את הילדים בצורה מהנה, מקורית ומרעננת, אך זמן האיכות שייווצר לכם בעקבות ההפעלה עם הילדים הוא חשוב לא פחות. נסו לפתח שיחת חולין כמו על איך היה היום בבית הספר, או מה הם ירצו לעשות בקיץ, עם הילד תוך כדי הפעילות.

נסו ליהנות גם בעצמכם מבניית הקופסא (תוכלו להשתמש בה למשרד שלכם או לאחסון התבלינים), מהאיפור, או מהשחרור והקלילות שהפעלת הריקודים מביאה איתה. בהצלחה!

ההפעלות מיועדות למגוון של גילאים וגם לילדות ולילדים בעלי תחומי עניין שונים – תוכלו לעשות עם הילדים פעילויות שמשלבות ריקוד, הפעלת אופנה, סדנאות של איפור או של יצירה ואפילו פעילות טיק טוק.

הציעו לילדכם את מספר האפשרויות לפעילות, ושאלו אותם איך הם יצאו להעביר את אחר הצהריים ומהי הפעילות שהם ייהנו ממנה במיוחד. בחרו באחת שתעניין גם אתכם, ושאתם יודעים להעביר אותה, או לחלופין מוכנים לשלם על מפעיל שיעביר את הסדנא.

ההפעלות מיועדות לסוגי בילוי שונים – אפשר להעביר את הסדנא באחר צהרים פנוי, בסוף שבוע כלשהו ואפילו ביום ההולדת של הילד או הילדה שלכם, בקיצור – רלוונטי תמיד.

בוודאי, הפעילות נועדה להורים לא פחות ממה שהיא נועדה לילדים – ההפעלה תעניק לכם זמן איכות עם הילד או הילדה שלכם בעזרתה תזכו ליצור יחד חוויה משותפת, ואפילו תהנו ממנה גם בעצמכם.